Vitiligo

Vitiligo Tedavisi Samsun

Cildimize renk veren hücre olarak bilinen melanosit hücreleri pigment üretimi konusunda düzensizliklere sebep olduğunda cilt lekelerini görürüz.  Vitiligo gibi rahatsızlıkların temelinde de melanosit hücreler bulunmaktadır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak melanosit hücreler zarar görmekte ve pigment üretimini durdurmaktadır. Ciltte yetersiz olan olan pigmentler ise deride dağınık veya yama formlarında beyaz alanlar olarak karşımıza çıkar. Depigmente Leke olarak da adlandırabileceğimiz bu alanların  sınırları ve büyüklükleri vardır.  2-3 cm kadar büyüklükte olabilen vitiligo lekeleri nokta kadar da olabilir. Vücutta sıkça görülen vitiligo alanları ise el, kol, bacak ve yüz bölgesidir. Görülmeyen noktalar olarak sayabileceğimiz genital bölgeler, ayakaltları gibi alanlarda da vitiligo ile karşılaşabilmekteyiz.

Her %100 kişiden 1,5’inde görülen vitiligo rahatsızlığına temel sebep kalıtsal faktörlerdir. Ailesinde bu hastalığın varlığı bireyde çocukluk dönemlerinde çıkabildiği gibi ileriki yaşlarda da çıkabilmektedir. Değişken yaş gruplarında görülen vitiligo problemi 20 yaşından önce bu hastalığa yakalanan bireylerde tekrar etme eğilimindedir. Deride beyazlama olarak kendini gösteren vitiligo rahatsızlığı koyu renkli kişilerde ise daha da belirgindir.

Vitiligo Tedavisi Samsun’da Nerede Yapılır?

Vitiligonun tedavisinde dermatologlar en doğru teşhisi koyacak ve tedaviyi uygulayacaktır. Uygulanan tedavi esnasında ise hastaların dikkat etmesi gereken bazı  durumlar bulunmaktadır. Melanosit hücrelerinin çalışmasını normale döndürmeyi amaçlayan vitiligo tedavisinde ilaç ve kremler tercih edilir. Son zamanlarda uygulanan en etkili vitiligo tedavisi yöntemleri ise medikal tedaviler, akupunktur seansları, ozon ve hipnoterapilerdir. Her hastaya aynı tedavi yöntemi uygulanmayacağı için başarı oranı ve seanslar da bazı faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Vitiligo tedavisi Samsun’da Dr. Ebru Onat Göktaş tarafından vitiligonun gelişme sebepleri göz önünde tutularak kişiye göre planlanmaktadır.